AD5201BRMZ10-REEL7
Category:Interface ICs
Description:10 Terminations 5V 10 Pin AD5201 Digital Potentiometers SPI 33 Positions
Specification
Lifecycle Status
PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Additional Feature
IT CAN ALSO OPERATE FROM A 3V NOM SINGLE SUPPLY OR +/-2.3V TO +/-2.7V DUAL SUPPLY
Peak Reflow Temperature (Cel)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
Resistor Terminal Voltage-Max
Products Detail
AD5201BRMZ10-REEL7 Overview
This file is contained in a package of 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width).Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.During overcurrent, this pentometer features 33 taps.Positions are 33.The terminations are set at 10.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.Performance is delivered by 5V power.The digi devices shows the 10 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.AD5201 family member.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has 10 pins.A potentiometer conducts at a 2.7V supply voltage.There is a voltage delivery capability of +-2.5/3/5V.Added features of this digital potentiometer include: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 3V NOM SINGLE SUPPLY OR +/-2.3V TO +/-2.7V DUAL SUPPLYFor it to perform as expected, the supply current must be in the range of 15?A.Having a maximum supply current of 15?A, digital potentiometer is able to handle any load.There is a quiescent current consumption at 15?A.The bandwidth to transfer data is 600 kHz.Conduct this pentometer at its max dual supply voltage of 0 volts.A dual-supply voltage can be set up to 2.3V in order to ensure stable power.
AD5201BRMZ10-REEL7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 2.7V