XC2S200E-6FGG456C
Категория:Программируемые логические ИС
Описание:1.8V V FPGAs Spartan®-IIE Series 456-BBGA 1mm mm 456
Упаковка:-
Статус производства:
Статус наличия:
Спецификация
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Terminal Finish
Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
Additional Feature
MAXIMUM USABLE GATES = 150000
Peak Reflow Temperature (Cel)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
Programmable Logic Type
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells
Combinatorial Delay of a CLB-Max
Number of Equivalent Gates
Детали продукта
XC2S200E-6FGG456C Overview
A 456-BBGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 289 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 5292 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1.8V powers it. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 1.71V~1.89V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the Spartan®-IIE series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 289 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 456 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 57344. Related parts can be found by using its base part number XC2S200E. The FPGA module's RAM si7kBe reaches 7kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. 456 pins are designed into the device. Fpga electronics contains 1176 LABs/CLBs in an array. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 1.8V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Among its basic building blocks, there are 200000 gates that are included in it. In addition to this, it has 456 pins. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 357MHz, to create the signal. In its architecture, there are 864 CLB modules. A feature of this system is also called MAXIMUM USABLE GATES = 150000, which gives it a unique characteristic. In order to implement this design, 52000 equivalent gates are used in the FPGA.