AD5142ABCPZ10-RL7
Category:Interface ICs
Description:16 Terminations 2.5V 16 Pin AD5142 Digital Potentiometers I2C 256 Positions
Specification
Lifecycle Status
PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Additional Feature
REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENT
Negative Supply Voltage-Nom
Products Detail
AD5142ABCPZ10-RL7 Overview
This file is contained in a package of 16-WFQFN Exposed Pad, CSP.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.Positions are 256.The terminations are set at 16.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 100000Ohm.Performance is delivered by 2.5V power.The digi devices shows the 16 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.AD5142 family member.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has 16 pins.This digital variable resistor displays Selectable Address.A potentiometer conducts at a 5.5V supply voltage.Added features of this digital potentiometer include: REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENTFor it to perform as expected, the supply current must be in the range of 700nA.Having a maximum supply current of 32?A, digital potentiometer is able to handle any load.The bandwidth to transfer data is 3MHz.Conduct this pentometer at its max dual supply voltage of 0 volts.A dual-supply voltage can be set up to 2.25V in order to ensure stable power.
AD5142ABCPZ10-RL7 Features
Available in 16-WFQFN Exposed Pad, CSP package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V