AD5204BRZ10
Category:Interface ICs
Description:24 Terminations 2.5V 24 Pin AD5204 Digital Potentiometers SPI 256 Positions
Specification
Lifecycle Status
PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Products Detail
AD5204BRZ10 Overview
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages contain it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.The number of positions is 256.There are 24 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 10000Ohm.Powered by 2.5V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 24 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 10kOhm can be applied.A member of the family AD5204 pentometer belongs to.Mounted by Surface Mount.Digital potentiometer has 24 pins.Using this digital variable resistor, you will find Cascade Pin, Selectable Address.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.Additional features of this digital potentiometer include: CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLYThe supply current needs to be operated in the range of 12?A.The maximum supply current digital potentiometer can handle is 12?A.Quiescent current is consumed at 12?A.In order to transfer data, there is 721 kHz bandwidth available.The maximum dual supply voltage for this pentometer should be 2.7V.Dual supply voltages up to 2.3V are used to ensure stable power.4 elements are included in digital analogic.
AD5204BRZ10 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
24 pins