AD5204BRZ100-REEL
Category:Interface ICs
Description:24 Terminations 2.5V 24 Pin AD5204 Digital Potentiometers SPI 256 Positions
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Feature
Cascade Pin, Selectable Address
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Additional Feature
CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLY
Peak Reflow Temperature (Cel)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
Negative Supply Voltage-Nom
Products Detail
AD5204BRZ100-REEL Overview
The file is contained in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages.The pentometer is stored from Volatile.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 256 positions in pentometer.This termination is designed for 24.In this programmable potentiometer, you will find 4 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.In order for it to perform, it relies on 2.5V.The digi devices has 24 pins.The way to mount is Surface Mount.There is 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.It is possible to limit the flow with 100kOhm.AD5204 is a family member.The mount is Surface Mount.The potentiameter has 24 pins.This digital variable resistor contains Cascade Pin, Selectable Address.A voltage of 3/5V can be delivered by it.Among its additional features are the following: CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLYA quiescent current of 12?A is consumed by potentiameter.It is recommended to conduct this pentometer with a max dual supply voltage of zero.Up to 2.3V, dual supply voltage ensures stable power.
AD5204BRZ100-REEL Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
24 pins