AD5206BN100
Category:Interface ICs
Description:24 Terminations 2.5V 24 Pin AD5206 Digital Potentiometers SPI 256 Positions
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Additional Feature
CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLY
Negative Supply Voltage-Nom
Products Detail
AD5206BN100 Overview
This file is contained in a package of 24-DIP (0.300, 7.62mm).Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 6 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.Positions are 256.The terminations are set at 24.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 6 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 100000Ohm.Performance is delivered by 2.5V power.The digi devices shows the 24 pins.The mount should be done in the direction of Through Hole.It is possible to supply 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 100kOhm.AD5206 family member.Amount Through Hole mounts the potentionmeter.The potentiameter has 24 pins.This digital variable resistor displays Selectable Address.There is a voltage delivery capability of 3/5V.Added features of this digital potentiometer include: CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLYFor it to perform as expected, the supply current must be in the range of 12?A.Having a maximum supply current of 12?A, digital potentiometer is able to handle any load.There is a quiescent current consumption at 12?A.The bandwidth to transfer data is 721 kHz.Conduct this pentometer at its max dual supply voltage of 0 volts.A dual-supply voltage can be set up to 2.3V in order to ensure stable power.
AD5206BN100 Features
Available in 24-DIP (0.300, 7.62mm) package
6 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
24 pins