AD5222BRZ10
Category:Interface ICs
Description:14 Terminations 14 Pin AD5222 Digital Potentiometers Up/Down (U/D, CS)
Specification
Lifecycle Status
PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Additional Feature
CAN ALSO WORK WITH 5V SUPPLY
Peak Reflow Temperature (Cel)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
Temperature Coefficient (Typ)
Products Detail
AD5222BRZ10 Overview
This file is contained in a package of 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Volatile starts the process of storing this pentometer.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 128 taps.The terminations are set at 14.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The digi devices shows the 14 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.AD5222 family member.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has 14 pins.A potentiometer conducts at a 5.4V supply voltage.Added features of this digital potentiometer include: CAN ALSO WORK WITH 5V SUPPLYFor it to perform as expected, the supply current must be in the range of 15?A.Having a maximum supply current of 15?A, digital potentiometer is able to handle any load.There is a quiescent current consumption at 15?A.The bandwidth to transfer data is 1MHz.Conduct this pentometer at its max dual supply voltage of 0 volts.A dual-supply voltage can be set up to 2.3V in order to ensure stable power.Digital analogic consists of a total of 2 elements.Channels on the programmable potentiometer are 2.The consumer IC type of the digital pot can be determined by sorting on VOLUME CONTROL CIRCUIT.
AD5222BRZ10 Features
Available in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5.4V