AD5232BRUZ100
Category:Interface ICs
Description:16 Terminations 2.5V 16 Pin AD5232 Digital Potentiometers SPI 256 Positions
Specification
Lifecycle Status
PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
Negative Supply Voltage-Nom
Products Detail
AD5232BRUZ100 Overview
A package containing it contains 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 2 circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.In total, pentometer has 256 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 16.As a reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.It operates on 2.5V and is powered by it.A 16 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.In the AD5232 family, pentometer belongs.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.potentiameter with 16 pins.Cascade Pin can be found using this digital variable resistor.If the supply current is operated in the range of 3.5?A or higher, it will provide its performance.Max supply current 3.5?A is possible.When the current is 3.5?A, potentiameter consumes quiescent current.To transfer data, there are 500 kHz bandwidths available.With a dual supply voltage of 2.75V, you can conduct this pentometer.In order to ensure stability, pentometer runs dual supply voltage up to 2.25V volts.
AD5232BRUZ100 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins