AD5243BRMZ50
Category:Interface ICs
Description:10 Terminations 3V 10 Pin AD5243 Digital Potentiometers I2C 256 Positions
Specification
Lifecycle Status
PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Additional Feature
IT ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLY
Products Detail
AD5243BRMZ50 Overview
There are 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages in this package.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.Tube package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.Positions 256 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 10.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 50000Ohm.The performance of 3V is provided by 3V.In the digi devices, 10 pins can be seen.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.The AD5243 family contains pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.There are 10 pins on this potentiameter.At 5.5V, the potentiometer conducts.At 3/5V, it can deliver voltage.Here are some additional features of this digital potentiometer: IT ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLYIn order for it to function properly, the supply current must be operated at 3.5?A.Despite its 400kHz frequency, it can maintain high accuracy.Supply currents up to 3.5?A are supported.During quiescence, potentiameter consumes 3.5?A volts of current.Data transfers are limited to 4.8MHz bandwidth.
AD5243BRMZ50 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V