AD5246BKSZ100-RL7
Category:Interface ICs
Description:6 Terminations 3V 6 Pin AD5246 Digital Potentiometers I2C 128 Positions
Specification
Lifecycle Status
PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
Temperature Coefficient (Typ)
Products Detail
AD5246BKSZ100-RL7 Overview
There are 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 packages in this package.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 128 taps.Positions 128 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 6.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 100000Ohm.The performance of 3V is provided by 3V.In the digi devices, 6 pins can be seen.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.The AD5246 family contains pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.There are 6 pins on this potentiameter.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.At 5.5V, the potentiometer conducts.At 3/5V, it can deliver voltage.There are pentometer in the Digital Potentiometers family.In order for it to function properly, the supply current must be operated at 3?A.Despite its 400kHz frequency, it can maintain high accuracy.Supply currents up to 3?A are supported.During quiescence, potentiameter consumes 3?A volts of current.Data transfers are limited to 1.2MHz bandwidth.
AD5246BKSZ100-RL7 Features
Available in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
6 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V