AD5262BRU20-REEL7
Category:Interface ICs
Description:16 Terminations 5V 16 Pin AD5262 Digital Potentiometers SPI 256 Positions
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
Negative Supply Voltage-Nom
Resistor Terminal Voltage-Max
Products Detail
AD5262BRU20-REEL7 Overview
Package 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).256 taps protect this pentometer against overcurrent.256 positions make up the pentometer.A termination of 16 is intended.The following programmable potentiometer includes 2 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 20000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.On the digi devices, you can see the 16 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It can supply voltages up to 4.5V~16.5V ±5V.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.Flow can be restricted using 20kOhm.Pentometer belongs to the family AD5262.The Surface Mount mounts digital potentiometer.16 pins are present on this potentiameter.It is possible to find Cascade Pin using this digital variable resistor.Potentiometers conduct when the supply voltage is 15V.The supply current needs to be operated within the range of 25?A in order to deliver its performance.When the frequency is set to 25MHz, it maintains high accuracy.The maximum supply current can be set to 1?A.A bandwidth of 310 kHz is available for data transfer.Connect this pentometer to the max dual supply voltage of 5.5V.Dual supply voltage up to 4.5V ensures stable power.
AD5262BRU20-REEL7 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 15V