The STM32L476MGY6TR device is an ultra-low-power microcontroller built around the powerful 32-bit RISC Arm? Cortex?-M4 core that can operate at up to 80 MHz. A floating point unit (FPU) single precision is a characteristic of the Cortex-M4 core that supports all Arm? single-precision data-processing instructions and data formats. Additionally, it incorporates a memory protection unit (MPU) that improves program security together with the whole range of DSP instructions.
The STM32L476MGY6TR device includes high-speed memories (Flash memory up to 1 Mbyte, up to 128 Kbyte of SRAM), a flexible external memory controller (FSMC) for static memories (for devices with packages of 100 pins and more), a Quad SPI flash memories interface (available on all packages), as well as a wide variety of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, two AHB buses, and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
Up to 114 fast I/Os, most 5 V-tolerant, up to 14 I/Os with independent supply down to 1.08 V
RTC with HW calendar, alarms and calibration
LCD 8× 40 or 4× 44 with step-up converter
Up to 24 capacitive sensing channels: support touchkey, linear and rotary touch sensors
Memories
– Up to 1 MB Flash, 2 banks read-whilewrite, proprietary code readout protection
– Up to 128 KB of SRAM including 32 KB with hardware parity check
– External memory interface for static memories supporting SRAM, PSRAM, NOR and NAND memories
– Quad SPI memory interface
4x digital filters for sigma delta modulator
Rich analog peripherals (independent supply)
– 3x 12-bit ADC 5 Msps, up to 16-bit with hardware oversampling, 200 μA/Msps
– 2x 12-bit DAC output channels, low-power sample and hold
– 2x operational amplifiers with built-in PGA
– 2x ultra-low-power comparators
Ultra-low-power with FlexPowerControl
– 1.71 V to 3.6 V power supply
– -40 °C to 85/105/125 °C temperature range
– 300 nA in VBAT mode: supply for RTC and 32x32-bit backup registers
– 30 nA Shutdown mode (5 wakeup pins)
– 120 nA Standby mode (5 wakeup pins)
– 420 nA Standby mode with RTC
– 1.1 μA Stop 2 mode, 1.4 μA with RTC
– 100 μA/MHz run mode (LDO Mode)
– 39 μA/MHz run mode (@3.3 V SMPS Mode)
– Batch acquisition mode (BAM)
– 4 μs wakeup from Stop mode
– Brown out reset (BOR)
– Interconnect matrix
Core: Arm? 32-bit Cortex?-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator?) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 80 MHz, MPU, 100DMIPS and DSP instructions
Performance benchmark
– 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
– 273.55 CoreMark? (3.42 CoreMark/MHz @ 80 MHz)
Energy benchmark
– 294 ULPMark? CP score
– 106 ULPMark? PP score
Clock Sources
– 4 to 48 MHz crystal oscillator
– 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
– Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
– Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
– Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)