M25P40-VMN6P
Категория:Интегральные схемы интерфейса
Описание:2.5/3.3V V 8 Pin Memory IC M25P40 4 Mb kb 4.9mm mm 8mA mA 8b b
Упаковка:-
Статус производства:
Статус наличия:
Спецификация
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Terminal Finish
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Additional Feature
40 MHZ CLOCK FREQUENCY AVAILABLE UPON REQUEST
Peak Reflow Temperature (Cel)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
Write Cycle Time - Word, Page
Endurance
100000 Write/Erase Cycles
Детали продукта
M25P40-VMN6P Overview
In this case, the memory type of the device can be classified as Non-Volatile. Case Tube is available. An embedded 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case surrounds memory ics. It is estimated that the memory size on the chip is 4Mb 512K x 8. As with most mainstream devices, this one uses FLASH-format memory. Due to its wide temperature range of -40°C~85°C TA, this device is well suited to a wide range of applications that require high performance. With 2.3V~3.6V as the supply voltage, it is capable of handling memory ics. It is recommended to mount it in the Surface Mount mounting type. It is planted on the chip with 8 terminations. It supports up to 1 functions for comprehensive operation. There is a requirement for 3V to be supplied to this ic memory chip in order to operate. In order to operate effectively, the memory rotates at a clock frequency within a range of 50MHz. A device's base part number, M25P40, is often used in order to identify similar components. The ic memory chip comes in a package with 8 pins that allows it to be connected to a computer. The memory device has a total of 8 pins, thus indicating that it has a total of 8 memory locations. It is rated 8mA for its nominal supply current when it comes to the memory component. This chip is not only loaded with advantages, but it also comes with 40 MHZ CLOCK FREQUENCY AVAILABLE UPON REQUEST, which boosts the performance of your system. In terms of power requirements, this memory chip uses only 2.5/3.3V . It is helpful to carry data to the CPU using the SPI-type serial bus that this memory integrates with. As for the voltage, the ic memory chip is able to operate well under a voltage of 2.3V volts.
M25P40-VMN6P Features
Package / Case: 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
8 Pins
Additional Feature:40 MHZ CLOCK FREQUENCY AVAILABLE UPON REQUEST