AD5252BRU100-RL7
Category:Interface ICs
Description:14 Terminations 2.5V 14 Pin AD5252 Digital Potentiometers I2C 256 Positions
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Additional Feature
NONVOLATILE MEMORY; DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATION
Peak Reflow Temperature (Cel)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
Negative Supply Voltage-Nom
Temperature Coefficient (Typ)
Products Detail
AD5252BRU100-RL7 Overview
Package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).256 taps protect this pentometer against overcurrent.256 positions make up the pentometer.A termination of 14 is intended.The following programmable potentiometer includes 2 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 100000Ohm.The performance of the product is powered by 2.5V.On the digi devices, you can see the 14 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~105°C.Flow can be restricted using 100kOhm.Pentometer belongs to the family AD5252.The Surface Mount mounts digital potentiometer.14 pins are present on this potentiameter.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.Potentiometers conduct when the supply voltage is 2.75V.At 3/5V, it delivers voltage.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY; DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATIONWhen the frequency is set to 400kHz, it maintains high accuracy.The maximum supply current can be set to 5?A.As long as 5?A is set, potentiameter consumes quiescent current.Connect this pentometer to the max dual supply voltage of 2.75V.Dual supply voltage up to 2.25V ensures stable power.
AD5252BRU100-RL7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 2.75V