JS28F640P30B85A
Category:Memory IC Development Tools
Description:StrataFlash™ Memory IC StrataFlash™ Series 28F640P30 64 Mb kb 28mA mA 16b b
Package / Case
56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Max Operating Temperature
Min Operating Temperature
Write Cycle Time - Word, Page
Products Detail
JS28F640P30B85A Overview
In this case, the memory type of the device can be classified as Non-Volatile. Case Tray is available. An embedded 56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width) case surrounds memory ics. It is estimated that the memory size on the chip is 64Mb 4M x 16. As with most mainstream devices, this one uses FLASH-format memory. Due to its wide temperature range of -40°C~85°C TA, this device is well suited to a wide range of applications that require high performance. With 1.7V~2V as the supply voltage, it is capable of handling memory ics. It is recommended to mount it in the Surface Mount mounting type. In order to operate effectively, the memory rotates at a clock frequency within a range of 40MHz. A device's base part number, 28F640P30, is often used in order to identify similar components. The ic memory chip comes in a package with 56 pins that allows it to be connected to a computer. It is noted that the operating supply voltage of this memory is 1.8V. It is rated 28mA for its nominal supply current when it comes to the memory component. This part, which belongs to the StrataFlash™ series of memory devices, plays an important role in its target applications. In order for this device to function properly, its operating temperature must not be less than -40°C. The temperature should not exceed 85°C degrees Celsius. This memory ics should not be operated with a voltage below 1.7V volts at the minimum. There shall be a voltage limit of 2V for its operation. As for the voltage, the ic memory chip is able to operate well under a voltage of 1.7V volts.
JS28F640P30B85A Features
Package / Case: 56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
56 Pins
Operating Supply Voltage:1.8V