M29F200BB70N6E
Category:Memory IC Development Tools
Description:Surface Mount Memory IC M29F200 2 Mb kb 20mA mA
Package / Case
48-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Max Operating Temperature
Min Operating Temperature
Write Cycle Time - Word, Page
Products Detail
M29F200BB70N6E Overview
A Non-Volatile-type memory can be classified as the memory type of this device. In addition, memory ics is available in a Tray case as well. Embedded in the 48-TFSOP (0.724, 18.40mm Width) case, memory ics is a single file. On the chip, there is an 2Mb 256K x 8 128K x 16 memory, which is the size of the chip's memory. There is a FLASH-format memory used in this device, which is the memory format used by mainstream devices. Featuring an extended operating temperature range of -40°C~85°C TA, this device allows it to be used in a variety of demanding applications. The device is capable of handling a supply voltage of 4.5V~5.5V volts. The recommended mounting type for memory ics is Surface Mount. Similar parts are frequently selected using the ic memory chip's base part number, M29F200. A 48-pin package containing this memory device is used to house this device. There is a note indicating that this memory chip operates at an 5V volt supply voltage. The memory chip utilizes a straightforward, high-efficiency mounting method, Surface Mount mounting. There is a nominal supply current rating of 20mA for this memory component. There must not be a minimum operating temperature of less than -40°C for this device. A temperature of no more than 85°C centigrade is recommended for the component to be operated, otherwise, damage might be inflicted on the component. Ideally, this part should be supplied with a voltage of at least 4.5V. An operating voltage of no more than 5.5V is required.
M29F200BB70N6E Features
Package / Case: 48-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
48 Pins
Operating Supply Voltage:5V