M29F200FB55N3E2
Category:Memory IC Development Tools
Description:5V V 48 Pin Memory IC M29F200 2 Mb kb 18.4mm mm 20mA mA
Package / Case
48-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Products Detail
M29F200FB55N3E2 Overview
There is a Non-Volatile memory type associated with this device. Tray-cases are available. There is a 48-TFSOP (0.724, 18.40mm Width) case embedded in it. 2Mb 256K x 8 128K x 16 is the chip's memory size. FLASH-format memory is used in this device, which is a mainstream design. Due to its wide operating temperature range, this device can be used in a wide variety of demanding applications. The supply voltage can be up to 4.5V~5.5V. A Surface Mount mounting type is recommended for this product. The chip is terminated with 48 terminations. In total, this part supports 1 functions. Memory devices such as this one are designed to be powered by 5V and should be used as such. When selecting similar parts for the ic memory chip, M29F200 is often referred to. There are 48 pins on the package of the memory device. A memory device with 48 pins means that it contains 48 memory locations, indicating that it has 48 pins. This memory's operating supply voltage is 5V. It is rated for a nominal supply current of 20mA for this memory component. Despite all the merits of this chip, it also has BOTTOM BOOT BLOCK to boost system performance. Power supplies for this memory chip are merely 5V . As a result, this memory has 1213 specific divisions of varying sizes. Regarding voltage, the chip is well suited to a voltage range of 4.5V volts to 12 volts.
M29F200FB55N3E2 Features
Package / Case: 48-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
48 Pins
Operating Supply Voltage:5V