M29F400FB55N3E2
Category:Memory IC Development Tools
Description:5V V 48 Pin Memory IC M29F400 4 Mb kb 18.4mm mm 20mA mA
Package / Case
48-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Peak Reflow Temperature (Cel)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
Write Cycle Time - Word, Page
Products Detail
M29F400FB55N3E2 Overview
Its memory type can be classified as Non-Volatile. It comes in a Tray. It is available in 48-TFSOP (0.724, 18.40mm Width) case. The memory size of the chip is 4Mb 512K x 8 256K x 16 Mb. This device utilizes a FLASH format memory which is of mainstream design. With an extended designed operating temperature of -40°C~125°C TA, this device is capable of lots of demanding applications. It is supplied votage within 4.5V~5.5V. Its recommended mounting type is Surface Mount. 48 terminations are planted on the chip. This part supports as many as 1 functions for the comprehensive working procedure. This ic memory chip is designed to be supplied with 5V. M29F400, as the device's base part number, is frequently referred in order to select similar parts. This memory device is enclosed in a 48-pin package. This memory device has 48 pins, indicating it has 48 memory locations. The operating supply voltage of this memory chip is noted to be 5V. This memory chip is rated 20mA for its nominal supply current. In spite of all the merits this chip has, it also features BOTTOM BOOT BLOCK to level up system performance. Talking about power supplies, this memory chip requires merely 5V. This ic memory chip has 1217 specifically sized divisions in total. In regard to voltage, the chip works well under 4.5V.
M29F400FB55N3E2 Features
Package / Case: 48-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
48 Pins
Operating Supply Voltage:5V