M29F400FT55M3E2
Category:Memory IC Development Tools
Description:5V V 44 Pin Memory IC M29F400 4 Mb kb 28.5mm mm 20mA mA
Package / Case
44-SOIC (0.496, 12.60mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Peak Reflow Temperature (Cel)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
Write Cycle Time - Word, Page
Products Detail
M29F400FT55M3E2 Overview
A Non-Volatile-type memory can be classified as the memory type of this device. In addition, memory ics is available in a Tray case as well. Embedded in the 44-SOIC (0.496, 12.60mm Width) case, memory ics is a single file. On the chip, there is an 4Mb 512K x 8 256K x 16 memory, which is the size of the chip's memory. There is a FLASH-format memory used in this device, which is the memory format used by mainstream devices. Featuring an extended operating temperature range of -40°C~125°C TA, this device allows it to be used in a variety of demanding applications. The device is capable of handling a supply voltage of 4.5V~5.5V volts. The recommended mounting type for memory ics is Surface Mount. A total of 44 terminations have been planted on the chip. The comprehensive working procedure of this part involves 1 functions. In order to power this memory device, 5V will be necessary. Similar parts are frequently selected using the ic memory chip's base part number, M29F400. A 44-pin package containing this memory device is used to house this device. The memory device in question has 44 pins, thus indicating that it has 44 memory locations that can be accessed. There is a note indicating that this memory chip operates at an 5V volt supply voltage. There is a nominal supply current rating of 20mA for this memory component. This chip features all the merits of a conventional chip, but it also features TOP BOOT BLOCK to improve system performance. As for power supplies, this memory chip requires just 5V . A total of 1217 specifically sized divisions are contained in this memory. With respect to voltage, the chip works well under a voltage of 4.5V. 5 volts.
M29F400FT55M3E2 Features
Package / Case: 44-SOIC (0.496, 12.60mm Width)
44 Pins
Operating Supply Voltage:5V