ISL8016IR33Z
Category:DC/DC Converters
Description:20 Terminals 20-Pin DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 4MHz Cut Tape 6A QFN
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Terminal Finish
Matte Tin (Sn) - annealed
Max Operating Temperature
Min Operating Temperature
Additional Feature
ALSO HAS A CONTROL TECHNIQUE OF PFM
Peak Reflow Temperature (Cel)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
Products Detail
ISL8016IR33Z Overview
As a result of the use of the Cut Tape package, the performance of this voltage regulator is optimized. As you can see, this harley voltage regulator contains 20 terminations. There are two types of analog ICs on this voltage regulator. The first type is a SWITCHING REGULATOR-type IC. Space-saving QFN packages are available for this harley voltage regulator. There are 1 outputs configured on the voltage regulator. ICs such as this voltage regulator are capable of generating Fixed outputs through their output pins. 4MHz is the switching frequency of this DC-DC switching regulator. Featuring a maximum design flexibility of 6A, dc to dc voltage regulator has a maximum output current of 6A. As a result of its peak reflow temperature, this voltage regulator is virtually indestructible. To meet the switching regulator operation requirements, a nominal input voltage of 3.6V is provided. I would like to point out that this voltage regulator belongs to the Switching Regulator or Controllers subcategory. Voltage of voltage regulator can be delivered at 3.3V volts. In order to operate voltage regulator, there are 20 pins that must be connected. In order to meet the requirements of the switching regulator operation, the maximum output current reaches 6A A. As a result, it is able to provide adjusting voltage regulator a maximum output voltage of 3.3V. DC-DC switching regulator with 5.5V supply voltage. External factors do not affect voltage regulator's consumption of 70μA A of quiescent current. Switching regulators with the ALSO HAS A CONTROL TECHNIQUE OF PFM feature are more efficient and stable. Stable operation is enabled by the high-limit maximum operating temperature 85°C of harley voltage regulator. A minimum operating temperature of -40°C is required to ensure harley voltage regulator's reliability. The dc to dc voltage regulator's minimum input voltage for this voltage regulator 12v is 2.7V. Designed to sustain a maximum input voltage of 5.5V, this DC-DC switching regulator maintains a maximum output voltage of DC. The DC-DC switching regulator has 20 pins. With a voltage output of 3.3V, DC DC switching regulator can be used for various applications.
ISL8016IR33Z Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
20 pins
Operating supply voltage of 5.5V