AT25160A-10PU-2.7
Category:EEPROM
Description:Through Hole Memory IC AT25160 16 kb kb 10mA mA
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Max Operating Temperature
Min Operating Temperature
Write Cycle Time - Word, Page
Products Detail
AT25160A-10PU-2.7 Overview
In this case, the memory type of the device can be classified as Non-Volatile. Case Tube is available. An embedded 8-DIP (0.300, 7.62mm) case surrounds memory ics. It is estimated that the memory size on the chip is 16Kb 2K x 8. As with most mainstream devices, this one uses EEPROM-format memory. Due to its wide temperature range of -40°C~85°C TA, this device is well suited to a wide range of applications that require high performance. With 2.7V~5.5V as the supply voltage, it is capable of handling memory ics. It is recommended to mount it in the Through Hole mounting type. In order to operate effectively, the memory rotates at a clock frequency within a range of 20MHz. A device's base part number, AT25160, is often used in order to identify similar components. The ic memory chip comes in a package with 8 pins that allows it to be connected to a computer. It is noted that the operating supply voltage of this memory is 5V. This chip uses Through Hole mounting, a straightforward, high-efficiency method of mounting. It is rated 10mA for its nominal supply current when it comes to the memory component. In order for this device to function properly, its operating temperature must not be less than -40°C. The temperature should not exceed 85°C degrees Celsius. This memory ics should not be operated with a voltage below 2.7V volts at the minimum. There shall be a voltage limit of 5.5V for its operation. Using this memory chip, you will be able to process data at a speed of 20MHz times per second. It is recommended that this memory run at a maximum frequency of 10MHz.
AT25160A-10PU-2.7 Features
Package / Case: 8-DIP (0.300, 7.62mm)
8 Pins
Operating Supply Voltage:5V
Freguency at 20MHz
20MHz terminals