AT93C66AW-10SU-2.7
Category:EEPROM
Description:Surface Mount Memory IC AT93C66A 4 kb kb 2mA mA
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Max Operating Temperature
Min Operating Temperature
Write Cycle Time - Word, Page
Products Detail
AT93C66AW-10SU-2.7 Overview
Non-Volatile is its memory type. It is available in a case with a Tube shape. As you can see, it is embedded in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. There is an 4Kb 512 x 8 256 x 16 memory capacity on the chip. In this device, the memory is of the EEPROM-format, which is a popular format in the mainstream computing sector. Due to its extended operating temperature range, the device is well suited for a wide range of demanding applications. A voltage of 2.7V~5.5V is possible to be applied to the supply. There is a recommendation that Surface Mount mounting type should be used for this product. With a clock frequency of 2MHz, the memory rotates on its own. To select similar parts, many people use the device's base part number AT93C66A. It is encased in an 8-pin package that contains this ic memory chip. It is noted that the operating supply voltage of this memory is 5V. Chips such as this one are mounted using Surface Mount mounting, a straightforward method of mounting that is effective. Memory chip's nominal supply current is 2mA. A minimum operating temperature of -40°C must be met by this device. As a general rule, memory ics is recommended that the product be operated at temperatures no higher than 85°Cc, otherwise, damage could be done to it. This memory ics requires a minimum voltage of 2.7V. In order for it to operate properly, its voltage should not exceed 5.5V. In this memory chip, data is processed at a frequency of 1MHz. The memory runs at a maximum frequency of up to 1MHz cycles per second.
AT93C66AW-10SU-2.7 Features
Package / Case: 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
8 Pins
Operating Supply Voltage:5V
Freguency at 1MHz
1MHz terminals