M29F200FB55M3E2
Категория:Инструменты разработки ИС памяти
Описание:5 В В 44 пина Микросхема памяти M29F200 2 МБ КБ 28.5 мм мм 20 мА мА
Упаковка:-
Статус производства:
Статус наличия:
Спецификация
Package / Case
44-SOIC (0.496, 12.60mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Peak Reflow Temperature (Cel)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
Write Cycle Time - Word, Page
Детали продукта
M29F200FB55M3E2 Overview
Non-Volatile is its memory type. It is available in a case with a Tray shape. As you can see, it is embedded in 44-SOIC (0.496, 12.60mm Width) case. There is an 2Mb 256K x 8 128K x 16 memory capacity on the chip. In this device, the memory is of the FLASH-format, which is a popular format in the mainstream computing sector. Due to its extended operating temperature range, the device is well suited for a wide range of demanding applications. A voltage of 4.5V~5.5V is possible to be applied to the supply. There is a recommendation that Surface Mount mounting type should be used for this product. As you can see from the diagram, the chip is planted with 44 terminations. In total, 1 functions are supported by this part. The memory device designed for this application has been designed to be powered by an 5V power supply. To select similar parts, many people use the device's base part number M29F200. It is encased in an 44-pin package that contains this ic memory chip. It has 44 pins indicating it has 44 memory locations. It is noted that the operating supply voltage of this memory is 5V. Memory chip's nominal supply current is 20mA. While this memory chip features many merits, it also offers BOTTOM BOOT BLOCK for improving system performance. This memory chip requires a mere 5V of power. The manufacturer has divided this memory into 1213 different sections that have specific sizes in total. Regarding the voltage, the ic memory chip works quite well under a voltage of 4.5V volts.
M29F200FB55M3E2 Features
Package / Case: 44-SOIC (0.496, 12.60mm Width)
44 Pins
Operating Supply Voltage:5V